Ads Top

Evde Kefir Nasıl Yapılır


Evde kefir nasıl yapılır?
Vücudumuza birçok yararı bulunan kefiri hazır almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. İşte evde kefir yapmanın püf noktası:
Kefir, artık marketlerde rahatlıkla temin edebildiğiniz bir ürün. Ancak ben hazır kefir almak istemiyorum, kendim yapacağım derseniz onun da çözümü basit. Kefir tanelerini de büyük marketler ya da aktarlardan temin edebilirsiniz.
Evde Kefir Nasıl Yapılır

 Kefir için Malzemeler:
1 litre süt
1 yemek kaşığı kefir tanesi
Cam kavanoz
Plastik süzgeç
Evde kefir yapılışı
Önce sütü kaynatın ve kaymağını üzerinden alın. Ardından süte kefir tanelerini ekleyin. Kullandığınız kabın metal olmamasına dikkat edin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabınızın üzerini temiz bir bez ile kapatın. 20-25 °C'de kalacak şekilde karanlık bir ortamda 2 gün kadar sütü bekletin. Bu sürede süt pıhtılaşacaktır. Mayalanmış olan bu sütü plastik bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla süzün. Dilerseniz kefirinizi bu şekilde tüketebilir, dilerseniz içine meyve taneleri ekleyebilirsiniz.

6 yorum:

 1. çok severiiim ülker in içiyom hep evde ha saol hiç denemediydim bakarıım :)

  YanıtlayınSil
 2. Evde düzenli yapıyorum. Bağışıklığımız için çok önemli bir takviye bence. Herkes yapmalı. Çok teşekkürler bu faydalı içerik için.

  YanıtlayınSil
 3. Yoğurt her hafta mayalarım fakat kefir hiç denemedim :) elinize sağlık, belki de başlamama vesile olur bu tarifiniz

  YanıtlayınSil
 4. Çok faydalı bir paylaşım, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. Bir zamanlar çok yapardım, sonra mayam bozuldu kaldı gitti... Tekrar başlamak lazım aslında

  YanıtlayınSil
 6. "*kefir nedir"
  Kefir; Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kafkasya orijinli, ardından Müslümanlar arasında yayılan, bugün ise Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari amaçla üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı, hafif ekşimsi fermente bir süt ürünüdür

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.