Ads Top

Adaçayı Nezaman Toplanır

 

Adaçayı Ne Zaman ve Nasıl Toplanır?

Ülkemizde sıklıkla kullanılan bitkiler arasında yer alan Adaçayı, ülkemizin pek çok bölgesinde yetişmektedir. Özellikle ilkbahar mevsimi geldiğinde filizlenen bu bitki, yaprak verdikten sonra toplanmalıdır. Taze adaçayını demlemekten hoşlananlar için en mantıklı mevsim olarak karşımıza ilkbahar mevsiminin sonları çıkar.

Şayet, bahçenizde Adaçayı yetiştirmek istiyorsanız, mutlaka budama ile çoğaltmayı deneyin. Bu yöntem olukça pratik bir yöntem olduğu için uygulaması da oldukça kolaydır. Çoğaltım için mutlaka bahar mevsiminin geçmesini beklemelisiniz. Yaz mevsiminin ortalarına geldiğinizde yani Temmuz ayında bitkinizi budayarak çoğaltabilirsiniz. Temmuz ayından yaz mevsiminin sonuna kadar budamayla çoğaltma yöntemini rahatlıkla uygulayabilirsiniz!

Budama ile çoğaltma yöntemini uygularken bitkini çiçek açmamış olmasına özen göstermelisiniz. Şayet bitki çiçek açmış ve filiz vermişse, bu filizleri ve çiçekleri budama öncesinde mutlaka koparmalısınız. Ancak bu sayede başarılı bir şekilde budama ile çoğaltma işlemini yapabilirsiniz. Adaçayını toplarken de bitkiyi kökünden koparmamalısınız. Bunun yerine bitkinin yaprakları ve filizlerini koparmalısınız. Böylece Adaçayı bitkisinden devamı olarak yararlanmanız da mümkün olacaktır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.