Ads Top

YOĞURT SUYUNUN FAYDALARIYOĞURT SUYUNUN FAYDALARI
Son derece sağlıklı bir gıda olan yoğurdun faydaları herkes tarafından bilinir. Çoğumuzun kullanmayıp döktüğümüz yoğurt suyu da aslında protein, vitamin, ve mineraller açısından oldukça zengin bir besindir. Pek çok farklı tarifte kullanabileceğiniz yoğurt suyunun faydaları nelerdir ve nasıl elde edilir, gelin bir göz atalım.
İŞTE YOĞURT SUYUNUN 10 HARİKA FAYDASI..!
Yoğurt suyunun faydalarını biliyor muyuz? Yoğurt suyunun faydaları hakkında sizleri bilgilendirmeye geçmeden önce yoğurdun yararlarını saymak istiyoruz. Çünkü yoğurt suyu, yoğurdun içerisinde bulunan tüm vitamin, mineral ve proteinleri ve aminoasitleri bünyesinde barındırır. Faydalarını öğrendikten sonra belki her gün kullanmadan döktüğünüz yoğurt suyu nasıl değerlendirilir daha iyi anlamış olacaksınız. Yoğurttaki B vitamini suyunda gizlidir.Süzme olarak tükettiğinizde B vitamini kalmaz.
YOĞURT SUYUNUN FAYDALARI

1- Yoğurt suyu; kemik, diş ve saç gelişimi için çok önemli olduğundan çocuklarımız için mucizevi bir besindir.Günün her saatinde kullanılabilir.Ayrıca yaşlılarda kemik erimesini önlemede çok önemli rolü vardır.


2- Araştırmalara göre yoğurt suyunun içerisinde bulunan bakteriler antikanserojen etkisi nedeniyle kanser hastalıkları daha başlamadan önlenmekte ve vücutta kötü huylu tümörlerin gelişimi yoğurt suyunda bulunan probiyotikler sayesinde önlenebilmektedir.
3- Yoğurt suyu böbrek taşı düşürmek için de kullanılabilen bir içecektir. Böbrek kumları ve böbreklerde taş şikayeti olanların ufak çaptaki kum ve taşları düşürebilmeleri için yoğurt suyu içmeleri önerilmektedir. Yoğurdun sarı suyunun faydaları arasında böbrekleri temizleyici yararı da bulunmaktadır.
4- Zayıflamak için diyet yapanların vücutlarında vitamin ve minerallerde kayıplar olur. Diyet yapanların mutlaka vitamin ve mineral deposu olan yoğurt suyunun kullanmaları önemle tavsiye edilmektedir.
5- Yoğurt suyu tiroit bezlerinin çalışmasına ve guatr hastalığının da önlenmesine yardımcı olur. Kısacası yoğurt suyu guatıra ve tiroide iyi gelen besinler, içecekler arasında en ön sıralardadır.
6- Hazımsızlığa ve mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği söylenmektedir.
7- Kolesterolü dengelemede yardımcı olan yoğurt suyu vücutta zararlı toksinlerin atılmasında da önemli rol oynar.
8- Bedenimizin metabolizma hızını yavaşlatmadan koruyabilmek için yoğurt suyundan mümkün olduğunca fazla faydalanmak ve yoğurt suyu içmek te yarar vardır.
9- Yoğurt suyunun diyabet hastalarında şekeri düşürücü özelliğini gözardı etmemek lazım.
10- Vücut sağlığı ve gelişimi açısından bu denli önemli olan yoğurt suyu, cilt güzelliği ve beslenmesi için de faydalıdır. Cilt kırışıklıkları, lekeler ve sivilcelere karşı doğal bir tedavi yöntemi olarak uygulanır, cildi gençleştirir ve güzelleştirir. Ciltte sonradan oluşan lekeler için bir ay kullanıldığında lekelerde ciddi açılma olur.
Yoğurt Suyunu Çöpe Dökmeyin (Dr. Nurten Budak)
Çoğu zaman çöpe dökülen yoğurt suyu, sağlık açısından son derece önemli olan B2 vitamini bakımından oldukça zengin.
Türkiye’de eksikliği en fazla görülen vitaminlerden biri olan B2 vitamini, vücudun protein, karbonhidrat ve yağlardan daha fazla faydalanmasını sağlıyor. Genellikle yoğurdun kalitesini azaltacağı ve lezzetini bozacağı düşüncesiyle yoğurdun suyu dökülüyor. Halbuki B2 vitamininden faydalanılması için yoğurt suyunun dökülmemesi veya başka alanlarda kullanılması gerekli.
Protein, karbonhidrat ve yağların faydasını artırıyor B2 vitamini eksikliği göz ve ağız kenarlarında çatlamalar ve yaralara neden olur. Yoğurdun suyuna sarı ve yeşilimsi rengi veren Riboflavin (B2) vitaminidir. B2 vitamini protein, karbonhidrat ve yağlar ile etkileşim içine girerek onlardan daha fazla faydalanılmasını sağlar. Bu vitamin yoğurt suyunun yanı sıra tarhana gibi yiyeceklerde de bol miktarda bulunmaktadır.
B2 vitamininin azalmaması için bu yiyeceklerin güneş ışığından uzak tutulması gerekir. Bazı bölgelerde tarhananın güneş ışığında kurutulması alışkanlığı bu nedenle yanlıştır. Aynı şekilde güneş ışığında kurutulan tüm süt mamullerinde de vitamin kaybı olmaktadır.
SEVDİKLERİNİZ İÇİN MUTLAKA PAYLAŞIN..!

Yoğurt suyu nasıl tüketilmeli?
Et ve tavuk marinasyonu için hazırladığınız soslara katabilirsiniz. İçerdiği laktik asit sayesinde sosun ete daha fazla işlediğini göreceksiniz.
Hafif ekşi ve tuzlu bir tat vermek istediğiniz çorbalarınıza ekleyebilirsiniz.
Ayran yaparken normal su yerine yoğurt suyundan yararlanabilirsiniz.
Pankek ve krep yapımında su yerine yoğurt suyundan faydalanabilirsiniz.
Ekmek yapımında da su yerine yoğurt suyundan faydalanarak lezzetli ekmekler yapabilirsiniz.

1 yorum:

  1. yogurudu severim ve kendim mayalamayı tercih ederim saglıklı olması icin..yogurt suyunuda kullanırım faydalı diye ama B2 vitamini zengini oldugunu bilmiyordum..

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.