Ads Top

TAHİNİN FAYDALARI NELERDİR


"TAHİNİN FAYDALARI NELERDİR"

"TAHİN" İnsan vücudundaki  zehri yok edebilen tek besin!!!  Öyle ki balık yenildikten  sonra helva yenilmesinin  amacı bile balıkta bulunan  ağır metalleri yok etmek içindir.,

"Tahin", içerik olarak  omega-3 ve omega-6'nın yanı sıra bol miktarda protein, potasyum, manganez, kalsiyum, demir, sodyum ve diyet lifi gibi faydalı yağ asitleri bakımından çok zengindir. İçeriğinde bulundurduğu birçok mineral sayesinde vücudumuzun bağışık sisteminin  güçlenmesinde yardımcı olmaktadır 
Tahin   Aynı zamanda E, C ve B vitaminleri içermektedir. Ayrıca, Fosfor, kalsiyum, demir ile B1 vitamini ve lif kaynağıdır.

"Tahin Neyden Yapılır"

"Tahin" , susamın ezilerek ve çeşitli işlemlere tabi tutularak sıvı yağ gibi akıcı  bir hale getirilmiş şeklidir.,


"Tahin Nedir "
"Tahin Nasıl Yapılır" Tahinin ana maddesi susam’dır. Susamın değişik işlemlere tutularak   ezilmesi sureti ile tahin elde edilmektedir. Daha çok kış aylarında  soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan korunmak için çoğunlukla tüketilmektedir. 
İyi kaliteli, susam tohumları sıra ile eleme, kabuklarının soyulması ve ayrılması işlemlerinden sonra yıkanarak 150-200 °C'de 2 ile 3 saat arasında kavrulur. Daha sonra oda sıcaklığına inene kadar bekletilir. Ardından ezilmek suretiyle tahin elde edilir.

Tahin kahvaltılarda, unlu mamüllerde tüketildiği gibi içine bal veya pekmez karıştırılarak yüksek besin değerine sahip bir tatlı olarak da tüketilmektedir. 


"Tahin kaç kaleridir "?

Tahin bir çorba kaşığı 89 kalori, 3 gram protein ve 1.4 gram diyet lifi vardır. Küçük bir porsiyonda erkekler, önerilen günlük lif alımının yüzde 4'ünü ve günlük proteinlerin yüzde 5'ini alırken, kadınlar günlük önerilen lif ve protein alımının yüzde 6'sını kazanır. Tahini, günlük önerilen kemik yapıcı kalsiyum alımının yüzde 6'sını ve enerji sağlayan B vitaminlerinin yüzde 2 ila 5'ini sağlıyor.

Tahin Nasıl Tüketilmeli

Tahin ülkemizde geleneksel olarak pekmezle karıştırılarak tüketilir. Bunun dışında yemeklerde de kullanılır. Örneğin; humus yapımında, pastacılık sektöründe sıklıkla tahinin lezzetinden faydalanılır. Hatta tahinli çörek sevilen tatlarımızdan biridir. Tahin Orta Doğu ve Uzak Doğu’da ise yemek soslarından kullanılır. Aslında tek başına önemli bir lezzet olan tahini tatlıyla karıştırmak istemeyenler tahin sade yenir mi diye araştırabilir. Tahin dilendiği takdirde sade tüketilebilir. Yüksek kalorili bir besin olmasına rağmen günlük tahin tüketimi aşırıya kaçmadığı durumda kilo sorununa neden olmaz. Uzmanlar bu konuda günde 1 yemek kaşığı tahin tüketmenin yeterli olduğunu söylüyorlar. Ancak kilo sorunu yaşayanlar bu miktarın daha da altında tahin tüketebilirler. Peki tahin şeker hastalığına iyi gelir mi? Yağların vücutta şekere dönüşeceği düşünülürse, şeker hastalarının tahin tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekir

TAHİNİN FAYDALARI NELERDİR       
           👉Tahinin  Faydaları Nelerdir
 • **Damar sertliğini ve tıkanmalarını engeller.

 • **Cildi güzelleştirir.


     **Bağışıklık sistemini güçlendirir.     **Göz sağlığı için hayati önem taşır.

     **Kemik gelişiminde, yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır.    **Safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu bilinmektedir.    **Anne sütünü arıtıcı özelliği bulunmaktadır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde etkilidir.   **Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.  **Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.  **Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir. E, C ve  B vitaminleri açısından zengindir. Hücre yapısının 
bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.


5 yorum:

 1. Tahin çok sevsem de şimdiye kadar balıktan sonra hiç helva ya da tahin tüketmedim. Demek ki eskiler bu işin formulünü biliyormuş. Ninemin-dedemin bunu yaptığını hatırlıyorum :) Tahinin faydaları gerçekten olağanüstü. Değerli bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. Severek tüketirim. Bu denli faydalı olduğunu bilmiyordum. Çokkkkk teşekkürler 👍😊🤚

  YanıtlayınSil
 3. tahinin bu kadar çok faydası olduğunu bilmiyordum

  YanıtlayınSil
 4. Çok faydalı.Çok severiz,pek çok şeyde kullanılyor ama en güzeli pekmezle olan:)

  YanıtlayınSil
 5. Tahin bu kadar çok faydalı olduğunu bilmiyordum..tşk ediyorum

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.