Ads Top

Yeşil domatesin faydaları nelerdir?Yeşil Domates
Meksika’nın meşhur lezzetlerinden biri olsa da aslında dünya mutfağında yeri var yeşil domatesin. Genelde turşuluk olarak tüketmeye alışkınız ancak birçok tarife de çok güzel uyum sağlayabiliyor ve yemeklerin lezzetini artırabiliyor. Sert olmasından dolayı dayanıklılığı da gayet iyi yaklaşık 2 hafta boyunca buzdolabında saklamak mümkün.
Yeşil domatesin faydaları nelerdir?
Lif oranı son derece yüksektir ve yağların daha çabuk emilmesini sağlar. Sonuç olarak kabızlığın ve gaz problemlerinin üstesinden gelerek bağırsak sorunlarını ortadan kaldırır.
Yeşil domatesin kabukları yüzyıllar önce tıbbı amaçla kullanılmıştır. Faydaları arasında en çok göze çarpanı ise saç dökülmesiyle savaşması olmuştur. Saç dökülmesinin yanı sıra kepek probleminin de ilacıdır.
Güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Özellikle kışın tüketildiğinde soğuk algınlığına karşı vücudunuzu ‘sigortalayacaktır.’ Vücutta bulunan yabancı maddeleri temizler ve alyuvar üretimini hızlandırır.
Sadece C vitamini kaynağı olarak kalmaz, iyi bir A vitamini deposudur. Katarakt gibi bazı görme sorunları sizden uzak tutar.
Lif yönünden zengin olduğunu belirtmiştik. Sindirime iyi gelmesiyle beraber kilo kontrolünde de destekçiniz oluyor. Kalorisi son derece düşüktür ve tok tutma özelliği vardır.
Besin ve lif sağlamanın yanı sıra, düşük kalori ve az miktarda yağ içerir. Aynı zamanda kötü yağları yok etmek için çalışır ve doyurucu bir etki yaratır. Salatalarınıza ekleyeceğiniz 2 adet yeşil domates akşama kadar sizi tok tutmaya yetecek.
Tomatillo, niasin içeriği sayesinde gıda ve kompleks moleküllerini enerji rezervlerine ayırmaya yardımcı olur. Ayrıca, enzim işlemi sırasında tomatillo yiyerek, niasin normalden daha güçlü bir tepkime yaşar. Bu nedenle, tomatillo vücuda daha fazla enerji verir.
Yeşil domatesin özellikleri:
Yüksek miktarda C vitamini içerir.
Anti kanserojen özelliği bulunur.
Güçlü bir lif kaynağıdır.
Kasların güçlenmesine yardımcı olur.


16 yorum:

 1. Eskii zamanlarda domates kızardığı zaman yemiyorlar , yeşilken yiyorlarmış. en sık turşu olarak karşıma çıkıyordu fakat farklı yemeklerde de artık yeşil domatesi kullanıyorum.

  YanıtlayınSil
 2. Günde yarım domates yerim,ulkemizde var mıydı böle yeşil domates alalım faydalı bişeye benziyo..😊

  YanıtlayınSil
 3. Çok da sevdiğim bir lezzettir...

  YanıtlayınSil
 4. bu faydalı yazıya teşekkür ederim :) iki türlü de güzel oluyor aslında

  YanıtlayınSil
 5. Bağırsaklara bu denli iyi geldiğini bilmiyordum.yeşil domates de bolca da c vitamini varmış şu günlerde bolca tüketilmeli teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
 6. Kızarmış Yeşil Domatesler diye çok güzel bir filmde görmüştüm yeşil domatesleri.
  O gün, bu gün merak ederim ama hiç yemedim. :)

  YanıtlayınSil
 7. Rahmetli anneannem çok güzel bir yemek yapardı yeşil domateslerden.Sarmısaklı, soğanlı.Tadı damağımdadır. Onun kadar iyi yapamasam da bende pişiririm yeşil domates.
  Turşusu da güzeldir.

  YanıtlayınSil
 8. Ben sadece turşuda yedim bunun dışında kullanıldığını bilmiyordum. Elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 9. Turşuda çok severim yeşil domatesi.Düşündüğümden de daha sağlıklıymış.
  Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 10. Saç dökülmesi sorununu özellikle yaz mevsiminde çok yaşıyorum. Yeşil domatesi öğrenmem iyi oldu. Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 11. Turşusu çok güzel oluyor ☺️ faydalarini bilmiyordum iyi oldu bu paylasım

  YanıtlayınSil
 12. Yeşil domateste c vitaminin olduğunu makalenizden öğrendim. Sayfanızı takibe aldım

  YanıtlayınSil
 13. Ben de turşusunu bilenlerdenim :)

  YanıtlayınSil
 14. Genel olarak karışık turşu yaparken yeşil domates de kullanırım. Turşu dışında pek kullandığımı söyleyemem ama bunca faydası varsa elbette daha sık tüketmek lazım.

  YanıtlayınSil
 15. Filmde görüp kızartmıştım bir keresinde, gerçekten kızartması çok güzel oluyor.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.