Ads Top

Kefir Nedir -Evde Kefir Nasıl Yapılır

Kefir nedir
Daha çok Kuzey Kafkas Dağları’nda geliştirilen fermente bir süt içeceği olan kefir; Süte kefir taneleri eklenerek yapılır. Bu taneler karnıbahara benzeyen maya ve laktik asit bakterilerinden oluşmaktadır. 
Yoğurttan sonra en sık tüketilen süt ürünü olan kefir; inek, koyun ve keçi sütünden yapılır. Kefir, yüksek miktarda B1, B12 ve K2 vitamini, kalsiyum, magnezyum, biotin, folik asit, amino asitler, enzim ve probiyotik içeridir. Yüzyıllardan beri sindirim hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır

 Kefirin Besin Değeri

   1 bardak kefir yaklaşık 150 kaloridir ve 8 gram yağ, 30 gram kolesterol ve 12 gram karbonhidrat içerir. Protein bakımından oldukça zengin olan kefirin 1 bardağı 8-11 gram protein içermektedir. 1 bardak kefir içerek günlük A vitamini ihtiyacının %10’ununu, kalsiyum ihtiyacının %30’unu ve C vitamini ihtiyacının %4’ ünü alabilirsiniz. Aynı miktarda kefir 125 mg sodyum, 350 mg potasyum ve 4 gram şeker içerir.


Evde kefir nasıl yapılır?
Vücudumuza birçok yararı bulunan kefiri hazır almak yerine evde kendiniz de yapabilirsiniz. İşte evde kefir yapmanın püf noktası:
Kefir, artık marketlerde rahatlıkla temin edebildiğiniz bir ürün. Ancak ben hazır kefir almak istemiyorum, kendim yapacağım derseniz onun da çözümü basit. Kefir tanelerini de büyük marketler ya da aktarlardan temin edebilirsiniz.
Evde Kefir Nasıl Yapılır

 
Kefir için Malzemeler:
1 litre süt
1 yemek kaşığı kefir tanesi
Cam kavanoz
Plastik süzgeç
Evde kefir yapılışı
Önce sütü kaynatın ve kaymağını üzerinden alın. Ardından süte kefir tanelerini ekleyin. Kullandığınız kabın metal olmamasına dikkat edin. Tahta kaşıkla iyice karıştırın. Kabınızın üzerini temiz bir bez ile kapatın. 20-25 °C'de kalacak şekilde karanlık bir ortamda 2 gün kadar sütü bekletin. Bu sürede süt pıhtılaşacaktır. Mayalanmış olan bu sütü plastik bir süzgeç ya da tülbent yardımıyla süzün. Dilerseniz kefirinizi bu şekilde tüketebilir, dilerseniz içine meyve taneleri ekleyebilirsiniz.

7 yorum:

 1. çok severiiim ülker in içiyom hep evde ha saol hiç denemediydim bakarıım :)

  YanıtlayınSil
 2. Evde düzenli yapıyorum. Bağışıklığımız için çok önemli bir takviye bence. Herkes yapmalı. Çok teşekkürler bu faydalı içerik için.

  YanıtlayınSil
 3. Yoğurt her hafta mayalarım fakat kefir hiç denemedim :) elinize sağlık, belki de başlamama vesile olur bu tarifiniz

  YanıtlayınSil
 4. Çok faydalı bir paylaşım, teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. Bir zamanlar çok yapardım, sonra mayam bozuldu kaldı gitti... Tekrar başlamak lazım aslında

  YanıtlayınSil
 6. "*kefir nedir"
  Kefir; Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kafkasya orijinli, ardından Müslümanlar arasında yayılan, bugün ise Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari amaçla üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı, hafif ekşimsi fermente bir süt ürünüdür

  YanıtlayınSil
 7. Haftada bir iki defa marketlerden hazır kefir alıp içmekteyiz bu şekilde evde kefir yapma tarifini paylaşımınızdan dolayı çok teşekkür ederim

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.