Ads Top

Suç Kimde


İMAM MI HIRSIZ,
KUR'AN MI ÖKSÜZ !?
Anadolu'da bir köye, ahlâkı ve ilmiyle maruf iyi bir imam tayin edilir. İmam, kısa zaman zarfında köylü tarafından çok sevilir ve tutulur.
Nihayet Ramazan ayı gelir ve sırayla her akşam komşulardan biri, çok sevdikleri hocayı iftara davet ederler.
Bir akşam, hocayı iftara davet eden köylünün hanımı, eşinin saklaması için kendisine verdiği bir miktar parayı hocayla birlikte iftar edecekleri odada sehpanın üzerine bırakmış ve iftar sofrasını hazırlama telaşıyla orada unutmuştur.
Sofra kurulur, iftar edilir, çaylar içilir ve yatsıya yakın hoca ve ev sahibi camiye giderler.
Evin hanımı sofrayı kaldırıp odayı toplarken birden sehpanın üzerine bıraktığı paraları hatırlar fakat paralar ortada yoktur. Ne kadar arasa da paraları bulamaz. Biraz sonra eşi eve gelince durumu ona anlatır ve Allah'u a'lem paraları imam aldı çünkü bugün ondan başka bu eve giren olmadı diye düşünürler. Ev sahibi bu duruma çok üzülür ve hocaya çok kızar ve ona bu işi hiç yakıştıramaz fakat hocaya bu konuyla ilgili hiç bir şey söylemese de ondan iyice soğur ve elinden geldiğince hocadan uzak durmaya gayret eder.

İMAM MI HIRSIZ,
KUR'AN MI ÖKSÜZ !?

Günler çabuk geçer ve yine Ramazan Ayı gelir ve komşular hocayı yine sırayla iftara davet etmeye başlar. Sıra, geçen sene Ramazan Ayında, paraları kaybolan bu aileye gelmiştir. Ev sahibi köylü der ki;" hanım evet ben hocaya gerçekten çok kızgınım ve kırgınım fakat adamcağızın belki bir sıkıntısı vardı da bize söyleyemedi ve onun için o parayı aldı. Sadakamız olsun, biz onu yine davet edelim.
Hanımı da aynı şeyleri düşünmekte olduğundan hocayı iftara davet ederler. İftar edilir, sıra çay faslına gelir ve ev sahibi, Hocaya der ki; "Hocam, bir yıldır sana karşı soğuk davrandığımın farkındasın değil mi!? Hoca;"Evet farkındayım fakat sebebini hâlâ anlamış değilim!" diye cevap verir. Ev sahibi der ki; "Hocam geçen sene Ramazanda sizi iftara davet etmiştik. Bir miktar paramız seni misafir ettiğimiz bu odada şu sehpanın üzerinde duruyordu. Paraya ihtiyacın olduğunu bize söyleseydin biz sana zaten verirdik. Sana kırgınlığım işte bundandır.
Takva sahibi Hoca bu sözleri duyunca ağlamaya başlar. Ev sahibi, bunu söylediğine bin pişman, hocayı teselli etmeye başlayınca hoca; "- Değerli kardeşim ben, bu sözlerinizden ve beni hırsızlıkla itham etmenizde dolayı değil, bir yıldır şu duvarda asılı duran Mübarek Mushafı bir kez olsun açıp okumadığınızdan dolayı ağlıyorum. Çünkü onu bir kez açıp okusaydınız paranızın onun içinde olduğunu görürdünüz. Çünkü sizin odada olmadığınız bir ara camdan içeri esen rüzgâr paralarınızı uçurmuştu. Ben de onları yerden toplayıp Kur'an'ın içinde bulunduğu kılıfa koymuştum." demiş!

Cenâb-ı Hâk, bizleri, Kur'an-ı Kerim'i, tozlu raflardan indirerek, başucu kitabı eyleyen bahtiyar kullarından eylesin!

20 yorum:

 1. Ne acıklı bir durum. Kur'an okunmayan ev, harabeden farksızdır.

  YanıtlayınSil
 2. Hepimizin ders çıkarması gereken cok manidar bir kesit. Rabbim bizleri, Kur'an-ı Kerim'i, tozlu raflardan indirerek, başucu kitabı eyleyen bahtiyar kullarından eylesin inşallah

  YanıtlayınSil
 3. Ne kadar üzücü bir durum... Anlamadan dinlemeden bir insanı yargılamak ne kadar kolay... Rabbim Kur'an'ı Kerim'den ayrı koymasın bizleri .. gönlüne sağlık çok güzeldi 😊 sevgiler hoşgeldin burada..😊

  YanıtlayınSil
 4. Hoca aslında söylese parayı bulduğunu daha doğru olmazmıydı.

  YanıtlayınSil
 5. Amin.
  Ne yazık ki üzülerek genel durum bu

  YanıtlayınSil
 6. çok güzel bir hikayeymiş. Rabbim Kuranı Kerimi başuçlarımızda taşıyarak değil okuyarak ve yaşantımıza geçirerek kıymetini bilmemizi nasip etsin

  YanıtlayınSil
 7. Mesaj güzel fakat kendini zan altında bırakmak yerine söyleseymiş.

  YanıtlayınSil
 8. Amin güzel bir paylaşım olmuş

  YanıtlayınSil
 9. Hımm,"birilerini haksız yere suçlama ve Kur'an okuma" üzerine kurulu anlamlı bir hikaye olmuş..Emeğinize sağlık..😊

  YanıtlayınSil
 10. Amin.

  Kur'ân-ı Kerîm'i başucu kitabımız yapmayı yanlış algılamış bu ev sahibi. :(

  YanıtlayınSil
 11. Anlamlı düşündürücü bir hikayeymiş, içinde ne çok ders var..

  YanıtlayınSil
 12. Kuran okuyor bir kismimiz yine de Allah kabul eder etsin...
  Fakat okuyan kardeslerimiz mana bilmeden okuyorlar ayrica inanan kardeslerimizde oyle..
  Mesela namaz sureleri haric sure veya ayetlerden haberleri yok...
  Tabi bu inanc isi okumak arastirmak ogrenmek lazim...En onemlisi zamani iyi kullanmak mumin icin zaman degerlidir..Zamani faydali islerde degerlendirir..
  Kurani ogrenir ve ogretir..
  Nitekim kuran ilk ayeti;
  Bismirabbikellezi ikra dir...
  Yaratan rabbinin adi ile oku...
  Ne aci ki okumiyoruz..
  Kulaktan dogma hareket ediyoruz...Filanca hoca sunu dedi fisman hoca bunu dedi...

  YanıtlayınSil
 13. Gerçeklerin bir görünen bir de görünmeyen yüzü vardır.Aklımıza küpe olsun...

  YanıtlayınSil
 14. İbretlik bir darbı mesel. Teşekkür ederiz. Feyzaldık.

  YanıtlayınSil
 15. offff taş gibi bir ders vallaaa :)

  YanıtlayınSil
 16. amiin.. cok güzel bir hikaye imiş..tesekkürler

  YanıtlayınSil
 17. Denebilecek bir şey yok. İbretlik bir hikaye.

  YanıtlayınSil
 18. Merhabalar.
  Ne kadar anlamlı ve ön yargılılara ders veren güzel bir anlatı. Emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim. Selam ve muhabbetle birlikte hayırlı bayramlar dilerim.

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.