Ads Top

Adaçayı Hakkında BilgilerAdaçayı nedir, nasıl kullanılır? Adaçayının faydaları nelerdir? Adaçayının zararı var mıdır? 

"Adaçayı nedir"  ; Daha çok  Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitki türüne verilen isimdir.Çogunluk la 30-75 cm. arasında boylarda büyüyebilen  adaçayı bitkisi , kışın yapraklarını dökmeyen, dayanıklı otsu ya da çalıya benzeyen bir  bitki türüdür. 

"Adaçayının  Çiçekleri Menekşeye benzemektedir ve adaçayı çiçeklerini   Haziran - Temmuz aylarında açmaktadır .  

"Adaçayı kokusu  çok yakıcıdır genellikle

"Adaçayının yapraklarının renkleri"  gri,yeşil  bazı türlerinde de alacalı, hatta kırmızı ve mor renklerde olabilmektedir  

"Adaçayının çiçekleri "Çift dudaklı, derin hazneli çiçekleri genelde mor-mavi renkli iken, seyrek olarak beyaz ya da pembe renkli çiçek açan türleri de görülmektedir  

"Adaçayının tohumları" Bitkinin minik tohumları koyu kahverengi ve yumurta  benzeyen şekildedir 

"Adaçayı Nasıl Yetiştirilir" Genelde tohumuyla kendiliğinden çoğalan adaçayı bitkisi, istenirse gövdesi dikilerek yetiştirilebilir

"Adaçayı Ne Zaman Toplanır" Bitki yaprakları çiçeklenmeden önce, Mayıs-haziran aylarında toplanılmalı . Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen vakitlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havadar olan  yerde kurumaya bırakılmalı . İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanılmalıdır


Adaçayı Hakkında Bilgiler


ADAÇAYININ İÇİNDEKİLER VE BESİN DEGERİ

Adaçayında kolesterol bulunmaz fakat vitamin yönünden çok zengindir. Özellikle C ve B3 vitaminleri ve mineraller mevcuttur. 100 gr. taze adaçayı diğer maddeler ile beraber 260 mg kalsiyum, 170 mg potasyum, 70 mg magnezyum ve 5 mg demir ihtiva edebilmektedir..
Adaçayı bitkisinin başka bir önemi ise uçucu yağlar yani terpenler içermesidir. Bu terpenler özellikle mikrop, grip ve tümöre karşı etkilidir ve ayrıca adaçayına kendine has tadı verir. Yapraklarında bulunan polifenoller hastalık yapıcı mikroplarlardan arındırır, antioksidan özelliği gösterir ve iltihap önleyicidir.

"Ada Çayının Türleri" Nelerdir 


Günümüze dek tespit edilmiş olan adaçayı çeşidi 90'ı buluyor. Bu 90 çeşidi 2 ana başlık altında toplamak mümkün. 
1-Bahçe ada çayıBu grupta yer alan adaçayları gerçek adaçayı olarak bilinmektedir. Ayrıca şifa bakımından daha etkili olduğu söyleniyor. Adaçayının 30-70 cm boyundaki menekşe renkli çiçekleri halka şeklinde dizili oluyor. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları adeta gümüş gibi parlıyor ve acımsı bir koku yayıyor. Bahçe adaçayı güneşli yerde yetiştirilebiliyor. Don olaylarına ve soğuğa karşı çok duyarlı bir bitki olan bu çay çeşidi kış boyunca başka bir bitkinin dalları ile örtülüyor.
2-Çayır ada çayı: Adından da anlaşılacağı gibi çayırlarda ve meralarda yetişiyor. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan koyu mavi menekşe renkli çiçekleri oluyor. Yapraklar, çiçeklenme başlamadan mayıs ve haziran aylarında toplanılmakta
Adaçayının kendine has bir kokusu vardır ve bu koku bütün bikiden yayılır. Gerçek adaçayı nisan temmuz arası çicek verir. En yeşil ve taze yapraklar mayıs kasım ayları arasında yetişir ve bu bitkiyi toplama zamanı ögle vakiti dilimi içerisinde olursa daha fazla uçucu yağlardan istifade edilmiş olur ve zaman kaybetmeden kullanılması gerekir.
Adaçayının Taze olmayan yapraklarının yüzeyinde ise tüyler bulunmaz.


Adaçayının Kullanım Alanları ve Şekilleri

Adaçayı özellikle çayı demlenerek içilir. Hazmettirici ve gaz söktürücü özellikleri nedeniyle yemeklerden sonra içilmesi yararlıdır. Ayrıca, yemeklere ve çorbalara tat ve koku vermek için de kullanılır. Avrupa ülkelerinde, kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağların kokulandırılmasında, salamuralarda, etlerin dinlendirilmesinde çok kullanılır.

Adaçayı Çayı Nasıl  Hazırlanır : 

Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. (Adaçayı kesinlikle kaynatılmamalıdır, kaynamış suda haşlanmalıdır.) Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir. 

Ayrıca böbrek ve mesane taşlarını daha rahat düşürmek için 80 gr olan yarım avuç adaçayı 1 litre suda haşlanır. Şeker ve küçük bir parça limonla çay gibi içilir.

• Banyo suyuna katılırsa vücuda zindelik verir.

Oturma Banyosu: 

İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece boyunca bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve banyo suyuna eklenir.

• Ağız ve boğazda görülen iltihapların tedavisinde adaçayı, gargara şeklinde kullanılabilir.

Çalkalama/Gargara: 

2-3 tatlı kaşığı kurutulmuş ve ince kıyılmış yaprak, 2 bardak soğuk suya eklenir ve ateşe konur. Kaynamaya başlayınca ocaktan indirilir ve üstü kapalı olarak 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde pek çok kere 5-10 dakika süreli gargaralar yapılır.

Adaçayı sirkesiyle, yatalak hastalara uzunca bir süre masaj yapılırsa, adaçayının rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisinden faydalanılır.

Adaçayı Sirkesi: 

Geniş ağızlı bir şişe, çayır adaçayı çiçeği ile doldurulur, çiçeklerin üstüne çıkacak kadar doğal üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir ortamda, arada bir çalkalanarak bekletilir ve süzülür.

Adaçayı, saçlar için besleyici ve etkili bir toniktir.

Tonik Hazırlamak

8 bardak kaynatılmış suya bir avuç adaçayı konur, üstü kapalı beş dakika kaynatılır, 30 dakika demlenir, süzülür. Her banyodan sonra, saç dipleri bu tonik ile ovulur, durulanmaz, soğuk kullanılması daha etkilidir. Aynı zamanda papatya ve adaçayı içmeye devam edilir. Adaçayı ezilerek elde edilen mayi ile masaj yapılan saçlar siyahlaşır ve gürleşir.

ADAÇAYI NASIL DEMLENİR

ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİRHiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.