Ads Top

Adaçayı Nasıl Demlenir


Adaçayı Nasıl Demlenir

"Ada çayı " çayı çoğu kişi tarafından kaynatılarak içilmektedir  aslında adaçayı çayı demlenerek hazırlananıp kullanılması gerekir. Bu şekilde kullanımında  besin değerleri daha iyi  şekilde korunur ve daha yoğun "adaçayı " tadı alınabilir 
Kaynar suda çok uzun süre tutulması hem bitkinin faydalı etkilerini kaybetmesine neden olur hem de çayın tadı acılaştırabilir 
Adaçayının  2 dakikadan uzun süre kaynatılması ile toksik bileşenler açığa çıkarak çayın zararlı hale gelebileceği öne sürülmektedir.

"Ada çayı," ülkemizde birçok yerde doğal olarak yetişmektedir . İsterseniz "adaçayını " kendiniz toplayarak yapraklarını kurutup saklayabileceğiniz gibi kurutulmuş adaçayı yapraklarını marketlerden de satın  alabilirsiniz.
Adaçayı Nasıl Demlenir 


Ada Çayı Nasıl Demlenir?

Ada çayı  çayı yapımı için taze veya kurutulmuş adaçayı yaprakları kullanabilirsiniz. Yaklaşık olarak  2 gram  kadar adaçayı üzerine 200-250 ml kaynar su ilave edilerek 10 dakika kadar demlenir. Yaprakları süzülür ve fincana doldurularak servis edilir. Eğer poşet çay yapmak isterseniz, bir poşet adaçayını bir fincana koyup üzerine 200 ml sıcak su ekleyin ve 5-10 dakika kadar demleyin. Adaçayı demleme süresinin uzaması çayın acı bir tat almasına neden olabileceğinden, çok uzun süre demlenmemesi önerilir.Adaçayını isterseniz çay olarak içebilir ya da gargara olarak kullanabilirsiniz. Adaçayı ile gargara yapmak soğuk algınlığı ve grip olduğunuz dönemlerde boğazınızdaki rahatsızlığı ve ağrıyı gidermeye yardımcı olabilir. Ağız yaralarında ada çayı ile gargara yapmanın yara iyileşmesine iyi geldiği bilinen faydaları arasındadır. Ayrıca ada çayı gargarasının nefesteki kötü kokunun giderilmesine yardımcı olduğu söylenmektedir.


Adaçayı demlenme süresi ne Kadar OLMALI

10 adet yaş adaçayı yaprağını veya kurutulmuş bir tatlı kaşığı adaçayını 1,5 su bardağı su ile birlikte bir cezveye koyun. Ocağın altını yakın ve kaynamasını bekleyin. Altını kapattıktan sonra yaklaşık 5 dakika demlenmeye bırakın

Ada Çayı Nasıl İçilir?

Farklı adaçayı tarifi denemek isterseniz çayınıza bir çay kaşığı bal veya bir çubuk tarçın atarak farklı aromalar katabilirsiniz. Adaçayının tadı hoşunuza gitmiyorsa bal veya tatlandırıcı ekleyerek tatlandırmayı deneyebilirsiniz. İsterseniz bir dilim limon ekleyerek tadını biraz yumuşatabilirsiniz. Sütlü çay içmeyi seviyorsanız ada çayını sıcak süt ile demlemeyi de deneyebilirsiniz.

Yapısında doğal olarak kafein içermediği için günün her saatinde içebileceğiniz ada çayını ister sıcak ister soğuk çay olarak hazırlayabilirsiniz. Yaz aylarında serinlemek için soğuk olarak da hazırlayabileceğiniz ada çayını, normal şekilde demledikten sonra biraz buz ekleyerek buzdolabında bekletin. İçine buz, birkaç dilim limon veya nane yaprağı ekleyerek servis edebilirsiniz.

ADAÇAYI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

ADAÇAYININ FAYDALARI NELERDİR

3 yorum:

  1. Kışın vazgeçilmez sıcak içeceklerimden adaçayı günlük bir fincan tüketiyorum.

    YanıtlayınSil
  2. Çok faydalarından bahsediliyor ama ben adaçayının kokusunu pek sevemedim. Herhangi bir bitki çayının içinde az miktar bile olsa hemen fark ediyorum.

    YanıtlayınSil
  3. Faydalı bilgiler için teşekkürler, deneyeceğim :)

    YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.