Ads Top

Adaçayının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Adaçayının faydaları hem saç hem cilt için saymakla bitmez. Adaçayı, yaprakları kurutularak kullanılır. Birçok hastalığa ve cilt sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda hoş bir kokuya sahiptir. Bu da kullanım alanlarını genişleten bir ayrıntıdır. Adaçayı, hem çay olarak tüketilebilmekte hem de yemeklere eklenebilmektedir. Sahip olduğu aroması birçok yemeğe yakışmaktadır.
Adaçayının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?Adaçayının Saça ve Cilde Etkileri Nelerdir?
Adaçayının faydaları oldukça fazladır. Gerek cilt, gerek vücut, gerekse de saç için etkili bir bitki olduğu bilinmektedir. Adaçayı bitkisi, saç ve cilt için uygulanan doğal bakım kürlerinin başında gelir. Adaçayı bitkisinin etkileri aşağıda sıralandığı gibidir.
 • Sakinleştirici etkisinin olduğu bilinen adaçayı bitkisi, hem banyoda küvet suyuna konulabilir hem de çayı hazırlanarak içilebilir. Yaydığı hoş kokular, insanı rahatlatan yapıya sahiptir. Birkaç tane adaçayı yaprağının küvete atılması yeterli olacaktır.
 • Adaçayı, cildin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Zamanla genişleyen gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olur. Bu gözeneklerin zamanla sıkılaşarak küçülmesine de destek olmaktadır
 • Adaçayı, saçlar için de etkili bir bitkidir. Saç rengini doğal yöntemlerle açmak için uygulanması gereken yöntemlerin başında adaçayı bitkisi gelir. Suda kaynatılan adaçayı bitkisi ile yıkanan saçlarda bir süre sonra doğal bir renk açılması görülür. Adaçayı, saçların ihtiyacı olan vitaminleri de sağladığı için beslenmesinde de etkilidir. Bu sayede saça doğal yöntemlerle bakım uygulamak da mümkün hale gelir.
 • Adaçayı, aynı zamanda vücuttaki ter bezlerinde de oldukça etkilidir. Aşırı terleme problemi bulunan kişilerin bu bitkiyi tüketerek terleme sorununa engel olmaları mümkündür. Ada çayı, ter bezlerinin olması gerektiği şekilde çalışmasına destek olur. Böylece aşırı terleme sorununu ortadan kaldırabilecek etlilere sahiptir.
 • Diş temizliğinde de tercih edilen ada çayı, zamanla dişlerin parlamasında oldukça etkili bir bitkidir. Yaprakları kurutulan adaçayı bitkisi, toz kıvamına gelinceye kadar iyice ezilir. Daha sonra bu toz kıvamındaki adaçayına tuz ilavesi yapılır. Diş fırçası ile bir parça bu karışımdan alınır ve dişler fırçalanır. Hem dişlerin temizlenmesinde hem parlamasında etkili olurken aynı zamanda sahip olduğu hoş kokuyla da etki sağlar.
Adaçayı Cilt Bakım Maskesi
Malzemeler
 • 2 damla adaçayı özü yağı
 • 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı
 • 1 yemek kaşığı organik bal

Yapılışı
Temiz bir kasenin içerisinde adaçayı özü yağı, kayısı çekirdeği yağı ve organik bal iyice karıştırılır. Bu karışım macun kıvamında olmalıdır. Karışımdan bir parça alınarak cilde uygulanır. Uygulama esnasında dairesel hareketlerle masaj yapar gibi sürmek gerekir. Cildin her yerine sürdükten sonra yaklaşık 20 – 25 dakika kadar cildin emmesi için beklenir. Sonrasında ılık suyla yıkanıp iyice durulanır. Adaçayı cilt bakım maskesini haftada iki kere uygulamak mümkündür.

2 yorum:

 1. Adçayının saç sağlığı açısından faydalı olduğuna ilk defa rastlamaktayım bayağı bir cahilmişim

  YanıtlayınSil
 2. saçlarım avuç avuç dökülmekteydi adaçayın saça faydalarını sayenizde ögrendim ilk işim ...

  YanıtlayınSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.